Kjøp billett

Arild Andersen feat. Tommy Smith (UK) & Paolo Vinaccia

Canal Street viser første kort i en knallsterk jazzhånd for 2009. En jazztrio i aller øverste europeiske sjikt med tre utrolige musikere, komponister og improvisatører. Dette er rett og slett et svært spennende band!

Arild AndersenArild Andersen (1945 ) trenger vel egentlig ingen videre presentasjon. Han er en institusjon i norsk og internasjonal jazz, og har også besøkt Canal Street tidligere. Sist sammen med Ketil Bjørnstad og Lill Lindfors ved framføringen av bestillingsverket ”Coastlines” i 2007.

Arild Andersen ble kjent som jazzmusiker på slutten av 1960-årene, særlig gjennom sitt samarbeid med Jan Garbarek. På denne tiden spilte han også sammen med musikere som Don Cherry, Sam Rivers og Karin Krog. I 1982 startet han det etter hvert legendariske bandet Masqualero sammen med Jon Christensen, Nils Petter Molvær, Jon Balke og Tore Brunborg. Bandet eksisterte i 10 år, ga ut fire album og vant tre Spellemannpriser.
Andersen vant selv Gammleng-prisen i klassen jazz i 1984.

Fra 1990-årene har han hatt som musikalsk tyngdepunkt å kombinere norsk folkemusikk med improvisert musikk.Han har bl.a annet spilt og turnert mye med  I 1994 skrev han musikken til Kristin Lavransdatter (for teater). Andersen var «artist in residence» under Moldejazz 2005


Fra 2006 har han spilt og turnert med den nye trioen med Paolo Vinaccia og Tommy Smith (UK):

Tommy Smith (1967) er fra Edinborough, Skottland og er en av Europas ledende saksofonister. En utrolig spennende og sterk musiker! Han ble tildelt BBC Jazz Awards ”Heart of Jazz” for 2008. Han spilte allerede med Gary Burton (US) som 18-åring og har siden dette en svært lang og internasjonal merittliste. Har bl.a spilt og turnert med Joe Lovano, Chick Corea, John Scofield, Pat Metheny, Don Cherry, Bill Frisell, Nana Vasconselos, Jack de Johnette, Trilok Gurtu, Benny Golson, m.fl !
 
Paolo Vinaccia (1954) har Arild jobbet med i mange år og i ulike prosjekter. Født i Italia, har bodd 25 år i Norge og vært aktiv på den norske og europeiske jazzscenen og en sentral improvisatør med jazzstjerner som Nils Petter Molvær, Ketil Bjørnstad, Terje Rypdal, Bugge Wesseltoft, Palle Mikkelborg, Arild Andersen og andre. Paolo V hadde også bestillingsverket ”Landkjenning” til Canal Street i 2006 sammen med Terje Rypdal.


Arild Andersen
http://www.arildandersen.com/
på myspace
http://profile.myspace.com/index.cfm?fuseaction=user.viewprofile&friendid=323770419
Tommy Smith (UK)
http://www.tommy-smith.co.uk/
Paolo Vinaccia
http://www.paolovinaccia.com/


Del på Facebook      Legg til i MySpace! Del på MySpace
Barnestreet
Canal Street on Facebook

Frivillige

Ønsker du å være frivillig på årets Canal Street?

Les mer

Frivillige

Vi har med oss et godt og fast lag av støttespillere.

Les mer